Oyun Hamuru Nasıl Yapılır

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Çocukların hayal dünyasını en çok geliştiren oyunlardan bir tanesi de oyun hamurudur. Evde oyun hamuru nasıl yapılır? Dışardan alınan oyun hamurları peki ne kadar sağlıklı? Evde oyun hamuru nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında çok kolay. Hem eğlenceli hem de sağlıklı. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine yardım eden oyun hamurunun yapımına geçebiliriz.

MALZEMELER: ( 4 RENKLİ OYUN HAMURU İÇİN)

  • 4 SU BARDAĞI UN
  • 2 SU BARDAĞI TUZ
  • 4 TATLI KAŞIĞI SIVI YAĞ
  • İSTENİLEN RENKTE GIDA BOYASI
  • 1 BARDAK SU

YAPILIŞI:

Derin bir kaba unu ve tuzu koyuyoruz. Bu ikisini iyice karıştırıyoruz. 4 ayrı kâse ayarlıyoruz. Bunun sebebi gıda boyalarını ayrı ayrı hazırlamak. Her bir kâseye bir bardak su ölçüsü vermiştim bu suyu eşit bir şekilde kâselere dolduruyoruz. Yaklaşık her kâseye çeyrek su bardağı su düşüyor. Suların içine bir çay kaşığı kadar gıda boyalarını ekliyoruz. Boyaları bir kaşık yardımıyla suyun içinde dağılana kadar karıştırıyoruz. Suyla tamamen karışan boyaların içine birer çay kaşığı sıvı yağ ekliyoruz ve onları da karıştırıyoruz. Su boya ve yağ tamamen karışınca kâselerin içine birer su bardağı un ve tuz karışımından ekliyoruz.

Kâselerin içine koyduğumuz unları yoğurmaya başlıyoruz. Biraz toparlanmaya başlayan hamuru tezgâhın üzerine alarak daha sert şekilde yoğurmaya devam ediyoruz. Bu süreç yaklaşık 5 dakika devam edecektir.

Yoğurma işlemi sırasında hamur eğer sert ise hamuru elinizle ortasını çukurlaştırıp üzerine biraz su ekleyip yoğurabilirsiniz. Eğer hamur çok yumuşak olduysa aynı şekille içine biraz un ekleyip yoğurun. Böylece hamur istediğiniz kıvamda olacaktır.

Oyun hamurları yoğrulup şekil alabilecek kıvama geldikten sonra artık çocuklara teslim edilme zamanı gelmiştir.

Ben 4 ana renkten yapmıştım. Siz istediğiniz renklerden istediğiniz miktarda yapabilirsiniz. Aynı oranda artırıp aynı oranda azaltarak oyun hamurlarını evde rahatlıkla elde edebilirsiniz.

SAKLAMA KOŞULLARI:

Evde hazırlanan oyun hamurları yaklaşık bir hafta muhafaza edilebilir.  Oyun hamurlarını plastik ağzı mutlaka kapalı kaplarda ve ya saklama kaplarında veya temiz poşetlerin içinde bir hafta kurumadan muhafaza edebilirsiniz.

Kendi elinizle yaptığınız oyuncaklar çocuklar için her zaman daha değerlidir. Sağlıklı ve eğlenceli oyunlar dilerim.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?