ROTA VİRÜSÜ NEDİR TEDAVİSİRota virüsü nedir tedavisi nasıldır

Rota virüsü nedir tedavisi nasıldır çocuk sahibi olan herkesi ilgilendiren bir konudur. Rota virüsü, bağırsakları enfekte eden, mide ve bağırsakların (gastroenterit olarak bilinir) şiddetli bir iltihaplanmasına neden olan bir virüstür. Rota virüsü, dünyadaki bebekler ve çocuklar arasında şiddetli ishalin en yaygın nedenidir ve her yıl dünya çapında yaklaşık 500.000 çocuğun ölümüne neden olmaktadır. Rota virüsü adı, elektron mikroskobu ile bakıldığında virüsün karakteristik tekerleği görünümünden gelir (rota virüsü adı , “tekerlek” anlamına gelen Latince rotadan gelir).

2006’dan beri rota virüsü enfeksiyonu için aşılar mevcuttur. Bir rota virüsü aşısının bulunmasından önce, rota virüsü, hemen hemen bütün çocuklara doğumlarının üçüncü günlerinde enfekte olmuştur. Farklı şekilde tekrarlanan enfeksiyonlar mümkündür ve çoğu çocuk yaşamın ilk yıllarında birkaç rota virüsü enfeksiyonu dönemi geçirmiştir. Farklı virüs türleri olan çeşitli enfeksiyonlardan sonra, çocuklar rota virüslerine karşı bağışıklık kazanırlar. 6-24 aylık bebekler ve küçük çocuklar, rota virüsü enfeksiyonundan ağır hastalık riski altındadır. Yetişkinler bazen enfekte olur, ancak ortaya çıkan hastalık genellikle hafiftir.Rota virüsü bulaşıcı mıdır?

Rota virüsü enfeksiyonu çok bulaşıcıdır. Ellerin veya yüzeylerin enfekte bir kişinin dışkısı ile kirlenmesi ve daha sonra ağza dokunulması, yayılmanın ana yöntemidir. Çocuklarda tuvalet alışkanlığı ile ilgili yazı için buraya tıklayabilirsiniz. Rota virüsü enfeksiyonu, ishalin gelişmesinden, semptomların kaybolduktan 10 gün öncesine kadar bulaşıcıdır (diğer insanlara yayılabilir).

Rota virüsü enfeksiyonu için tedavi nedir?

Rota virüsü için özel bir tedavi yoktur. Bağışıklık sistemi sağlıklı olan insanlar için, bağırsakta rota virüsü enfeksiyonu (gastroenterit), sadece birkaç gün süren, kendi kendine sınırlı bir hastalıktır. Tedavi, dehidrasyonu ( su kaybını) önlemek için artan sıvı alımından (oral rehidrasyon) oluşur. Bağırsakta rota virüsü enfeksiyonu olan 40 çocuktan yaklaşık biri intravenöz sıvı ile hidrasyon için hastanede yatmayı gerektirir.

Bir aşı rota virüsü enfeksiyonlarını önleyebilir mi? Rota virüsü aşısı ile ilişkili herhangi bir yan etki var mı?

Virüs çok yaygın olduğundan, aşı almayan kişilerde rota virüsü enfeksiyonunu önlemek çok zor veya hatta imkânsızdır. Mükemmel hijyen ve sanitasyon standartlarına sahip yerlerde bile kirlenme mümkündür. Aşılama, en etkili koruyucu önlemdir ve küçük çocuklarda ve bebeklerde şiddetli rota virüsü hastalığının önlenmesinde çok etkilidir.

Rota virüsü aşısının yan etkileri çok nadir görülür. Tüm aşılarda olduğu gibi, nadir alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Diğer nadir görülen yan etkiler geçicidir ve sinirlilik, kusma ve ishali içerebilir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?