Saç Dökülmesine Çözüm

Saç Dökülmesine Çözüm

Saç Dökülmesine Çözüm arayan pek çok insan sağlıklı olarak gördüğü saçlarının güzelliğinin bir parçası olduğunu hiseder. Vücudunuzun diğer organları gibi saçınızın da sağlıklı olması ve uzaması için çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Birçok beslenme yetersizliği saç dökülmesine neden olur. Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler de saç büyümesini etkilese de, optimal besin alımı çok önemlidir.

Saç Dökülmesine Çözüm

Bu yazının devamında saç büyümesi için önemli olabilecek 5 vitaminden bahsedeceğiz.

1. A Vitamini

İnsan vücudundaki tüm hücrelerin büyümesi için A vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, insan vücudundaki en hızlı büyüyen doku olan saçı da içerir. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde yapmasına yardımcı olur (kaynak). Sebum saç derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur. A vitamini eksikliği olan diyetler, saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir (kaynak).

Yeterli A vitamini almak önemli olsa da, fazlası tehlikeli olabilir. Herşeyin fazlasının zararlı olduğunu göz önünde bulundurursak, aşırı dozda A vitamininin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceği gözardı edilmemelidir (kaynak).

Gerekli besinler:

Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından yüksektir.

A vitamini ayrıca süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir. Morina balığı karaciğer yağı özellikle iyi bir kaynaktır.

2. B-Vitamini

Saç büyümesi için en iyi bilinen vitaminlerden biri, biotin adı verilen bir B vitaminidir. Biotin alternatif saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılır. Yine de insan vücudunda biotin eksikliği çok nadir görülür. Çünkü çok çeşitli gıdalarda doğal olarak ortaya çıkar.

Diğer B vitaminleri, saç derisine ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olur. Bu işlemler saç büyümesi için önemlidir.

Gerekli besinler

Kepekli tahıllar, bademler, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil birçok yiyecekten B vitaminleri alabilirsiniz.

3. C Vitamini

C vitamini, bir çok nedenden dolayı oluşan oksidatif strese karşı saçlarınızı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır (kaynak). Ayrıca, saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir protein oluşturmak için vücudunuzun C vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini ayrıca vücudunuzun saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olur.

Gerekli besinler

Çilek, biber, guava ve turunçgillerin hepsi iyi C vitamini kaynaklarıdır.

4. D vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri, saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi ile bağlantılıdır (kaynak). Bilimsel araştırmalar ayrıca D vitamininin yeni saçların büyüyebileceği kafa derisindeki küçük gözenekler olan yeni foliküller oluşturmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. D vitamininin saç üretiminde rol oynadığı düşünülmektedir, ancak çoğu araştırma D vitamini reseptörlerine odaklanmaktadır. D vitamininin saç büyümesindeki gerçek rolü bilinmemektedir.

Vücudunuz, güneş ışınlarıyla doğrudan temas yoluyla D vitamini üretir. İyi Bir diyet listesinde D vitamini kaynakları arasında yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve güçlendirilmiş yiyecekler bulunur.

5. E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır.

Bir gözlemleme sırasında, saç dökülmesi yaşayan kişiler, 8 ay boyunca E vitamini takviyesi yaptıktan sonra saç uzamasında% 34,5’lik bir artış yaşadılar (kaynak).

Plasebo grubu yalnızca% 0.1 artış gösterdi.

Gerekli besinler

Ayçekirdeği, badem, ıspanak ve avokado iyi E vitamini kaynaklarıdır.

‘Evde doğal yollarla saç bakımı nasıl yapılır’ yazımızı olumak için tıklayın

Saç büyümesi için ihtiyacınız olan en iyi vitamin kaynağı besindir. Kontrolsüz diyetler ve sağlıksız besinler vücudunuzun bağışıklık sistemine zarar vermektedir.

Sağlıklı günler dileriz!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?