sebzeli grip çorbası
Sebzeli Grip Çorbası

Sebzeli grip çorbası -nın tarifi havaların soğumasına göre  yoğun istek üzerine gelmiş oldu. Mevsim sebzelerini kullanarak gribe karşı muhteşem bir çorba hazırlayabilirsiniz. Ek gıda almaya başlayan bebeklerden yaşlılara kadar herkes afiyetle içebilir.

Sebzeli Çorba Malzemeleri:

  • 1 ORTA BOY PATATES
  • 1 BÜYÜK HAVUÇ
  • 1 KÜÇÜK SOĞAN
  • 7-8 DAL KARNABAHAR
  • 1 KÜÇÜK KABAK
  • YARIM DEMET DEREOTU
  • 2 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI
  • 2 YEMEK KAŞIĞI UN
  • 6-7 BARDAK SOĞUK SU
  • TUZYAPILIŞI:

Sebzeli grip çorbası ‘na başlamadan önce bütün malzemeleri güzelce yıkayın. Patatesi, kabağı, soğanı küp küp doğrayın. Karnabaharı 7-8 dala ayırın.  Havucu rendeleyin. Tencereye zeytinyağını, soğanları ve rendelenmiş havuçları güzelce kavuruyoruz. Kavrulan bu malzemelerin üzerine unumuzu da ekleyip unun kokusu çıkana kadar kavurmaya devam ediyoruz. Üzerine suyunu ve diğer sebzeleri ilave edelim.

Ocağın ısısı çorba kaynaya kadar orta derecede olmalıdır. Çorba kaynayana kadar karıştırmayı bırakmayın çünkü İçerisinde un olduğu için karıştırmayı bırakırsanız topak topak olabilir.

Çorba kaynamaya başlayınca tencerenizi ocağın en küçük tarafına alın ve ısıyı azaltın. Yaklaşık 15 dakika kısık ateşte kaynatacağız. İçerisinde ki tüm sebzeler yumuşacık olacak ve bütün lezzetini çorbanın içine bırakacaktır.

Sebzeli grip çorbasını 2 şekilde servis etmek mümkündür. İsterseniz çorbanızı içindeki sebzeleri taneli şekilde sunabilirsiniz. İsterseniz de blenderden geçirip sunumunuzu yapabilirsiniz. Blenderden geçirirseniz bebeklerinize güvenli bir şekilde içirebilirsiniz. Çünkü ek gıdaya yeni başlayan bebekler için pürüzsüz çorbalar her zaman daha güvenlidir.

Çorbanızı blenderden geçirdikten sonra üzerine ince ince doğranmış dereotunu ilave ediyoruz. Dereotu çorbanıza enfes bir lezzet katacaktır. Bu arada size bir püf nokta belirtmek istiyorum. Yapacağınız her hangi bir çorba ya da yemek fark etmez içerisinde patates varsa mutlaka dereotu da ekleyin. İkisinin uyumu muhteşemdir.

Çorbanın içinde bulunan soğan, bebeklerde gaz yapabilir. 1 yaşını geçmemiş bebekler için bu çorbayı yapacaksanız içerisine soğan eklemeyin. Ayrıca büyükler için de mide rahatsızlığı olanlara soğanı tavsiye etmiyorum. Belki soğanı çorbanın içine bir bütün olarak koyup sonra çıkararak tatlandırabilirsiniz.

Oldukça sağlıklı olan bu çorbayı dileyen herkes kolayca yapabilir.

Şimdiden afiyet olsun.

Yazıyı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

Yazar: SUSUBUBütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?