Sınav kaygısı nasıl önlenir sınav korkusu
Sınav kaygısı nasıl önlenir

Sınav kaygısı nasıl önlenir sorusu sadece gençlerde önemli bir sınava girdiğinde ortaya çıkan bir şey olarak düşünüyoruz, ancak gerçek şu ki, çok küçük çocuklar bile bunu deneyimleyebilir. İlkokul düzeyinde yapılan test ve değerlendirmelerin artmasıyla, gittikçe daha fazla sayıda küçük çocuk sınav kaygısı belirtileri yaşıyor.

Çocuğunuzun bu sorunu çözmesine yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Netleştirmek için sorular sorun.

Çoğu zaman, endişelerini yüksek sesle söyleme süreci küçük çocukların duyguları ile çalışmasına yardımcı olur. Kaygıyı tetikleyen düşünce kalıplarını anlamak, ebeveynlerin belirli endişeleri hedef alma stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. sınav kaygısı nasıl önlenir -in ilk adımı olarak Bu soruları sormayı deneyin:

  • Testi ilk gördüğünüzde nasıl hissediyorsunuz?
  • Sınava girme konusunda en büyük endişen nedir?
  • Bir sınavı düşünürken mi yoksa sadece sınavı gördüğünde mi endişeleniyorsun?

Bu gibi sorular, çocukların neden endişeli olduklarına dair varsayımlardan kaçınmamıza yardımcı olur. 

Test çözme temellerini öğretin.

 Küçük çocukların test çözme konusunda çok az tecrübesi vardır. Çocuklar, yönergeleri okumak, yönergeler hakkında sorular sormak, hemen cevaplayabileceklerini bildikleri soruları aramak ve bir an için zor soruları geçmek gibi basit stratejilerle konuşarak kendilerini güçlenmiş hissedebilirler.Öğretmeniyle konuşun.

 Bazı küçük çocuklar, zamanlanmış matematik hesaplama testleri ve imla testleri gibi şeylerden çok etkilenir, çünkü bir seferde bir cevaba odaklanmak yerine tüm sayfaya bakarlar. Çocuğunuz için durum buysa, sınıf öğretmeni, sayfanın çoğunluğunu kapsayacak şekilde bir kâğıt parçası kullanmak gibi bazı basit çözümleri uygulayabilir, böylece çocuğunuzun yalnızca bir satırda durmasına neden olabilir. Etraflarına baktıklarında ve herkesin hızlı çözdüğünü gördüklerinde endişeye kapılırlar. Bunun için öğretmeniyle birlikte hareket etmelisiniz. Çocukların ders çalışmasını kolaylaştırma yolları ile ilgili yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendi kendine olumlu konuşmayı teşvik edin.

Bilişsel yeniden çerçeveleme, küçük çocukların endişeli düşünceleriyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için harika bir yoldur. Olumsuz düşünceleri pozitif olanlarla değiştirerek, çocuklara endişeli düşünceleri “patronu geri vermeyi” öğretebiliriz. Beyinleri bir şeyin çok zor olduğunu işaret ettiğinde, “Beni endişelendirme! Bunun nasıl yapıldığını biliyorum! ”

Gevşeme stratejilerini öğretin.

 Görselleştirme egzersizleri küçük çocuklar için harikadır çünkü aktif hayal gücüne sahiptirler. Çocuğunuz sakin olduğunda bunları uygulayın. Gözlerini kapatmasını ve mutlu, kendinden emin ve rahat hissettiği bir yer tanımlamasını isteyin. Sakinleştirici yerindeki manzaralar, sesler ve kokularla ilgili ayrıntıları paylaşması için onu teşvik edin. Paylaşırken, derin nefes almasını söyleyin. Sonra test günü çocuğunuza gözlerini kapatmasını ve endişeli hissettiğinde sakinleştirici yerini görselleştirmesini hatırlatın.

Çocuğunuza kendisinin sınavdan daha değerli olduğunu hissettirin.

Bazı çocukların sınav kaygısı anne ve babasını hayal kırıklığına uğratmak korkusundan oluşmaktadır. Bunu fark ettiğinizde çocuğunuzun çok değerli olduğunu sınavlarda aldığı notları, ona olan sevginizin derecesi olmadığını mutlaka konuşup rahatlatmalısınız.

 

Sınav kaygısı küçük çocuklar için çok zor olabilir, ancak hızlı bir şekilde ele alınırsa, çocuğunuzun zaman içinde sınav güvenini artıracağını göreceksiniz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce