Tarhana Çorbası
Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Çorbası : Havaların soğumasıyla birlikte içinizi ısıtacak sıcacık, muhteşem, vitamin deposu ve her yaşın seveceği tarhana çorbası tarifiyle karşınızdayım. Türk milletinin sofra zenginliği, dünyaya ispatlanmış bir gerçektir. Çorbalar bu zenginliğin en önemli parçasıdır. Tarhana çorbası ise bence çorbaların şahıdır. Lafı uzatmayalım ve malzemelere geçelim.

MALZEMELER: (4 KİŞİLİK)

  • 4 YEMEK KAŞIĞI EV YAPIMI TARHANA
  • 4 SU BARDAĞI SOĞUK SU
  • 1 TATLI KAŞIĞI NANE
  • 1 TATLI KAŞIĞI KEKİK
  • 1 DİŞ SARIMSAK
  • YARIM LİMON
  • YARIM YEMEK KAŞIĞI SALÇA
  • 2 EMEK KAŞIĞI SIVI YAĞ
  • 1 TATLI KAŞIĞI TUZ

KARABİBER VE PUL BİBER İSTEĞE GÖRE EKLENEBİLİR. ( BENCE GÜZEL OLUYOR EKLEYİNCE )YAPILIŞI:

Öncelikle bu çorbanın lezzetli olmasını istiyorsanız ev yapımı tarhananız olmalıdır. Onu bulduktan sonra gerisi çok kolaydır. Tenceremize yağımızı ekliyoruz ve salçayla biraz kavuruyoruz. Üzerine baharatlarını da ekleyip bir tur da hepsini kavuruyoruz. En son tarhanayı da ekleyip bir dakika kadar da onunla kavuruyoruz ve üzerine 4 su bardağı soğuk su ekleyip karıştırmaya başlıyoruz.

PÜF 1:  Tarhana ana maddesi un olduğu için pişirme esnasında karıştırmayı bırakırsanız topak topak olur. Bunu önlemek için suyunu ilave ettikten sonra kesinlikle karıştırmayı bırakmamak gerekiyor.

PÜF 2: Soğuk su ile yapılmasının nedeni ise tarhananın içinde bulunan malzemelerin, soğuk suyun ısınmasıyla birlikte yavaş yavaş kendini bırakması çorbayı daha lezzetli hale getirmektedir.

Ocağın ısısı düşük olursa çorba yavaş yavaş pişeceğinden daha lezzetli olacaktır. Tabi ki acil bir işiniz varsa da yüksek ateşte pişirebilirsiniz. Çorbanız kaynamaya başladıysa üzerine yarım limon suyunu ve sarımsağı, ister rendenin ince yerinde rendeleyip ekleyin isterseniz ezip ekleyin tercih sizin, limonu ve sarımsağı da ekledikten sonra bir 5 dakika kadar daha kaynatmaya devam ediyoruz.

Tarhanamızı en son eklediğimiz limon ve sarımsakla da kaynatınca ocağı kapatıyoruz. Yapımı yaklaşık 15 dakikanızı alan bu muhteşem çorba özellikle çocuklar için vitamin deposu. Probiyotiğin, bildiğiniz üzere sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine önemli faydaları olduğu için çocuklar ek gıdaya başladığında, onlara tarhana çorbası verilmesi gelişiminde önemli katkıları olacaktır.

AFİYET OLSUN

Yazar: ŞUŞUBU

 Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?