Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi

Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir kişiye yardımcı olmak için kullanılan doğurganlık tedavileridir. Aşılama ve Tüpbebek tedavileri arasındaki temel fark şunlardır:

Tüp Bebek Nedir?

Yumurta uyarımı, geri kazanımı, döllenme ve transferi içeren bir sürecidir.

Aşılama Nedir?

Spermin yumurtaya ulaşma süresini azaltmak için rahme sperm enjekte edilmesidir.

İnsanların genellikle bir Aşılama ile Tüp bebek tedavisi arasındaki farklar konusunda kafaları karışır. Doğurganlık tedavileri için uygulanacak bu iki tıbbi terminoloji, adaylar için öğrenmeye ve ayrdetmeye çalıştıkları iki süreçle başlar. Doğal olarak terminolojileri öğrenmek çok zor olabilir. Bu yüzden bu doğurganlık tedavileri arasındaki farkı açıklığa kavuşturmak için Aşılama ve Tüpbebeği’yi parçalayalım.

Tüp Bebek Tedavisi

Aşağıdakileri içeren beş adımdan oluşan bir süreçtir:

  1. Döngü (yani adet) öncesi tanı testi.
  2. Yumurtalıkların bir döngünün başlangıcından başlayarak bazı ilaçlarla uyarılması,
  3. Bir süre sonra yumurtalıklardan yumurtaların alınması.
  4. Yumurtaların laboratuvar oryamında eşinin spermiyle döllenmeye bırakılması.
  5. Bu döllenme sonucu ortaya çıkan embriyoların rahim içine aktarılması.

Tüpbebekte gebelik şansı büyük ölçüde kadının yaşına, kısırlığın birincil nedenine ve eşinin sperm hareketliliğine bağlıdır.

Aşılama Tedavisi

Kadının yumurtlama döneminde spermin doğrudan kadının rahmine yerleştirildiği bir doğurganlık tedavisidir; spermin yumurtaya olan yolculuğunun süresini azaltmak amaçlanmaktadır. Yumurtlama sırasında kadının rahmi, spermle buluşmak için fallop tüpünün ucunda toplanan bir yumurta üretir. Aşılama tedavisi ile, rahimde bekleyen yumurtanın yakınına yüksek  kaliteli spermleri biriktirmek,  yumurta ve spermin birleşme şansını artırmah amaçlanıyor.

Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi olacak değerli adaylar

Doğurganlık tedavisi yüksek motivasyon, sabır ve moral gerektirmektedir. Bazen sabırsızlığımızın sonucu olsa gerek internette önümüze çıkan her bilgiyi okumaya çalışıyoruz. İnsanların tecrübe ve deneyimlerini merak ediyoruz. Bu size olumlu yönde hiç bir katkı sağlamayacaktır. Tam tersi moralinizi düşürecek ve tedavi sürecinize olumsuz yönde etki edecektir. Olumlu olursa ne ala. Yok olmazsa merak etmeyin siz yalnız değilsiniz. Ayrıca unutmayın dünyada çocuk bekleyen anneler olduğu gibi anne bekleyen çocuklar da var. Sadece bu soruyu kendimize sormamız lazım. Amaç ne? Çocuk mu doğurmak yoksa anne mi olmak.

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Dikkat!

Aşılama veya Tüp Bebek hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya hemşirenize sormanız önemlidir. Google’den yanıt almaya çalışmaktan kaçının. Çünkü bu tedavinin sonuçları kişiye göre değişiklik gösteriyor. Yolculuğunuzda yardım almak için sadece doktorunuzla iletişime geçin.

Doğurganlığı Artırmak İçin En İyi 32 Gıda yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

En güzel dileklerimle 🙂

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?