Un helvası nasıl yapılır

Un helvası nasıl yapılır?Un helvası genelde bizim kültürümüzde kandil günleri yapılır ve konu komşuya dağıtılır. Çocukluğumdan kalmadır kandil olunca canım un helvası çeker. Şimdilerde ise biraz değişti kandil simitleri moda oldu. Un helvası az malzemeyle muhteşem bir tatlı. Un helvası nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız önce malzeme listesini verelim sonra yapımına geçelim.

pekmezli yufka tarifi için buraya tıklayın.

Malzemeler:

  • 3,5 su bardağı un
  • 50 gr tereyağı ya da margarin
  • 1 su bardağı sıvı yağ

Şerbeti için;

  • 2,5 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su

Yapılışı:

Gördüğünüz üzere malzemeler az yapımını da birazdan okuyacaksınız çok kolay. Önce şerbeti hazırlamakla başlıyoruz. Derin bir kaba şekeri boşaltın ve üzerine verilen ölçü kadar soğuk su ekleyin. Şerbeti kaynatmıyoruz bu tarifte sadece bir kaşık yardımıyla şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Yaklaşık 5 dakika karıştırırsanız soğuk suda şeker eriyecektir. Şeker tamamen suda çözüldükten sonra helvanın ununu kavurmaya geçelim.


Yayvan bir tencereye sıvı yağı ve tere yağı ya da margarini koyun. Ocağın altını orta seviyeye getirerek yağın erimesini bekleyin. Yağ eridikten sonra üzerine verilen ölçü kadar unu ekleyin. Bir tahta kaşık yardımıyla kavurmaya başlayın.

un demişken pastane usulü un kurabiyesi tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

Not: unu kavururken ocağın altını yüksek seviyeye getirmiyoruz. Yoksa un hemen yanabilir. Orta derecede olursa kavurma işlemi daha kontrollü olur.

Kavurma işlemi unun rengi kahve rengi olana kadar sürecektir. Tahta kaşıkla sürekli bırakmadan karıştıra karıştıra kavuruyoruz. Her yerinin eşit miktarda kavrulması önemlidir. Un helvasının yapımında ki en zor kısım kavurma kısmıdır. Burada dikkatli olursak un helvası mükemmel olacaktır.

Unun rengi kahve rengi olduktan sonra üzerine hazırladığımız soğuk şerbeti ekliyoruz. Şerbeti döktükten sonra topaklanmaması için bir çırpıcı ile koyulaşana kadar çırpıyoruz. Un helvası şerbetini biraz çekip koyulaşınca tahta kaşıkla eze eze karıştırıyoruz.

Un helvası tamamen şerbetini çekince ocağın altını kapatın. Soğumadan un helvasına şekil vererek servis edeceğiz.

browni sevenler tarifi öğrenmek için tıklayın.

2 tane kaşık yardımıyla un helvasının klasik görünümü sağlamak çok kolay. Birinci kaşıkla kaşığın yan kısmıyla helvadan bir parça alın ve diğer kaşığa aktarmaya çalışın bu şekilde kaşıktan kaşığa 2 geçişte şeklini kolayca yorulmadan verebilirsiniz.

Afiyet olsun.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?