Un Kurabiyesi
Un Kurabiyesi Tarifi

Evet sevgili un kurabiyesi severler, karşınızda mucize gibi bir tarif var. Gerçek un kurabiyesi tadında enfes bir güzellikle geldim. Hadi tarife geçelim.

 

MALZEMELER

  • 250 GR TEREYAĞI YA DA MARGARİN
  • YARIM SU BARDAĞI PUDRA ŞEKERİ
  • 2,5 SU BARDAĞI UN ( un ölçüsü değişkenlik gösterebilir)

Sadece 3 malzemeyle orijinal un kurabiyesinin malzemelerini sıraladık. Sırada yapılışı ve püf noktası var. Hadi yapılışına geçelim.

YAPILIŞI:

Öncelikle tereyağımızı ya da margarinimizi bir tencereye alıyoruz. Ocağı yüksek ateşe getirerek yağımızı eritmeye başlıyoruz. Yağ tamamen erimeye başladıktan sonra ocağın ateşini orta dereceli yaparak eritmeye devam ediyoruz.

PÜF: Buraya hemen püf noktasını ekleyelim. Şimdi yağı eritmeye devam ederken rengine dikkat ediyoruz. Yağ önce bulanık hale geliyor sonra rengi sarı, şeffaf daha açık bir renge dönüşüyor. Yağın bulanık halinden daha şeffaf haline dönüşme süreci yaklaşık olarak 3 dakika sürüyor.Yağın rengi istediğimiz hale gelince ocağı kapatıyoruz ve yağımızı bir kaba süzgeç yardımıyla süzüyoruz. Tenceremizin dibinde ve süzgeçte yağın tortuları kalmalı çünkü kurabiyede bunları istemiyoruz.

Tamamen saf yağı elde ettikten sonra ılıtıp buzdolabına kaldırıyoruz ve bir gün bekletiyoruz. Bir günün sonunda yağımız donmuş bir hale dönüyor tamda istediğimiz gibi.

Derin bir kaba yağımızı tek parça halinde ya da en fazla 2 parça halinde bulunduğu kaptan çıkarıyoruz. Üzerine yarım su bardağı pudra şekerimizi ilave ediyoruz. İkisini yoğurmaya başlıyoruz. Tamamen pudra şekeri ve yağ birbirine karıştıktan sonra unumuzu yavaş yavaş, dikkatlice eklemeye başlıyoruz. Neden dikkatlice çünkü yağın içinde ne kadar su oranı olduğunu bilmediğimiz için kullandığımız yağa göre un ölçüsü de değişebilir o yüzden un ölçüsü herkeste değişkenlik gösterebilir.

Unu eklerken sürekli kontrollü oluyoruz. Evet kıvam kabın içindeki tüm malzemeler  elinizde toparlanıyorsa ya da elinizle top yapabiliyorsanız artık un ilave emiyorsunuz. Unu çok olursa sert bir kurabiye olur aman dikkat.

Kurabiye hamuru hazır artık şekil verme ve fırına gönderme zamanı geldi. Elinizle ceviz büyüklüğünde bir top alıp tezgâhta onu yuvarlayarak uzun bir şerit haline getirin. Üzerini çatalla boydan boya çizin ve bıçakla verev şeklinde istediğiniz büyüklükte kesin.

PÜF:  Kestiğiniz parçalar gözünüze küçük gelirse korkmayın pişince kocaman oluyorlar. Bunu hesap ederek kesebilirsiniz.

Fırın tepsinize yerleştirin. Yağlı kağıdınız varsa kullanın yoksa tepsinizi yağlamanıza gerek yok zaten kendisinde yeteri kadar yağ var.

PİŞİRME:

Önceden ısıtılmış 170 derecede yaklaşık 20-25 dakika pişiriyoruz. Üzeri kesinlikle kızarmayacak. Eğer dışı yumuşak içi kıtır seviyorsanız tam 20 dakika yeterli oluyor.  Fırından çıkardığınızda kurabiyenizin üzerini parmağınızla siler gibi yapın elinize parçacıklar yapışıyorsa kurabiye olmuştur.

İşte bu kadar! Sevgili un kurabiye severleri. 3 malzeme ile orijinal un kurabiyesi yaptık. Deneyin yorum ve resim atın. Sizin de başka yöntemleriniz varsa benimle paylaşabilirsiniz. Sayfamızda yayınlayalım.

AFİYET OLSUN

Yazar: ŞUŞUBUBütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?