Yenidoğan sarılığı nedir? Nasıl anlaşılır?

Yenidoğan sarılığı nedir?

Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen sarılık hastalığı, üzerine düşülmediği zaman beyin hasarına kadar varan rahatsızlıklara neden olabilir. Yenidoğan sarılığı, yetişkinlerin sarılık hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Bebeklerde oluşan sarılığın nedenleri birden fazladır. Özellikle yeni doğum yapmış anneleri ilgilendiren konudur, yenidoğan sarılığı nedir? Nasıl anlaşılır. Sizlere oldukça yararı olacak bir araştırma yaptık. Bütün detaylar yazının devamında.

Yenidoğan sarılığı nedir? Nedenleri nelerdir?

Yenidoğan bir bebeğin kanındaki bilirubin maddesinin birikmesi sonucu oluşan hastalığa yenidoğan sarılığı denir. Bebeklerin 0-28 günlük döneminde en sık rastlanan ancak çoğunluğunda iki haftada geçen bir hastalıktır. Genelde kendiliğinden geçse de bütün hastalıklarda olduğu gibi yenidoğan sarılığında da erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Yenidoğan sarılığı hastalığının nedenleri nelerdir?

  • Genetik sarılık hastalığı olan ailelerin bebekleri, sarılık olma olasılığı daha yüksektir.
  • Bebeğin kanındaki alyuvarların, doğum gerçekleştikten sonra solum yolu ile alınan oksijenle hızlı parçalanmasından dolayı kandaki bilirubin seviyesi artar ve yenidoğan sarılığı meydana gelir.
  • Tedavi amaçlı bazı ilaçların dozu yüksek verilmişse yeni doğan sarılığı yaşanabilir.

Yenidoğan sarılığı nasıl anlaşılır?

Yenidoğan bebeklerin %60’ında prematüre bebeklerin %80’inde sarılık görülür. Kandaki bilirubin seviyesi 5mg/dl’ye ulaştığında bebeğin gözakında sarılık görülmeye başlar. Seviye arttıkça yüzden boyna geçer. Bilirubin seviyesi artmaya devam ettikçe sarılık, bebeğin kollarına ve bacaklarına yayılır. Önlem alınmadığında beyine sıçrar. Yenidoğan bebeklerde huzurluğun nedenleri nelerdir? buraya tıklayıp yazıyı görüntüleyin.

Bebeğin sarılık olduğu, gün ışığında daha net belli olur. Parmağınızla bebeğin burnuna hafifçe bastırın. Derinin rengi sarı oluyorsa bebeğiniz sarılık olmuştur.

Yenidoğan sarılığı nasıl geçer?

Günümüzde kadınların çoğu hastanede doğum yapmaktadır. Normal doğum yapmak için evde neler yapılması gerekir? merak edenler buraya tıklayabilir. Doğum sonrasında hem anne hem de bebek doktorların ve hemşirelerin gözetimi altındadır. Sarılık teşhisi konan bebeklere doktorların birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlar:

Emzirme: Yenidoğan bebeğin kanında artan bilirubin, vücuttan atıldığı zaman sarılık kendiliğinden 2 hafta içinde geçer. Bebeklerde ishal nasıl geçer? buraya tıklayarak daha fazla bilgi alın. Bebeğin bunu vücudundan atabilmesi için annesini sıklıkla emmesi gerekir. 2 saatte bir en az yarım saat emmen bir bebek sarılığı kolayca atlatabilir. Bebeğin aç olduğu nasıl anlaşılır? ayrıntılı öğrenmek için buraya tıklayın.

Fototerapi: Bebeğin kanındaki bilirubini yok edebilmek için uygulanan ışık tedavisidir. Burada bebeği bir kuvöze alırlar. Bebeğin sadece bezi kalmak şartıyla tüm kıyafetleri çıkarılır ve ışık tedavisi başalar. En fazla 3 gün süren bir tedavidir.

Kan değişimi: Fototerapiye geç kalınmış ise bebeğin bütün kanı değiştirilerek sarılık tedavi edilmeye çalışılır.

İlaç tedavisi: Bilirubini eritecek ilaçla bebek tedavi edilir. Bu yönteme hiperbilirubinemi denir.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

2 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

2 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

2 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

2 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

2 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce