Yumurtlama dönemi hakkında merak edilenler

Yumurtlama dönemi hakkında merak edilenler

Hamile kalmak isteyen ya da korunmak isteyen birçok kadının yumurtlama dönemi ile ilgili oldukça fazla sorusu vardır. Bizde sizlerin en çok merak ettiği soruları, yumurtlama dönemi hakkında merak edilenler başlığında topladık.
Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Yumurtlama dönemini hesaplamak sizin adet düzeninize göre değişmektedir. Adet düzeni 28 günde bir olan kadının yumurtlama dönemi adet döngüsünün 14. Gününe denk gelir. Yumurtlama dönemini hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz. Yumurtlama dönemi 5-6 gün sürmekte ama hamile kalmak sadece yumurtlama gününde olmaktadır.

Hamile kalmak için ne zaman ilişkiye girilmelidir?

Yumurtlama dönemini hesapladıktan sonra en ideal gün,  yumurtlama döneminden bir gün önce ilişkiye girilmelidir. Çünkü yumurta 24 saat canlı kalabilmektedir. Spermler ise 72 saat canlı kalabiliyor. Yumurtlama dönemine kadar her gün ilişkiye girmekte herhangi bir sakınca yoktur. Ancak sperm oluşumu yavaşlayabilir.

Yumurtlama döneminden sonra hamile kalınabilir mi?

Yumurtlama döneminden sonra hamile kalma oranı çok azdır. Ancak istisna durumlar olabilir. Yumurtanın çatlaması gecikirse yumurtlama döneminden sonra da hamile kalınabilir ancak bu çok nadir bir durumdur.Yumurtlama döneminden sonra gelen akıntı nasıldır?

Kadınların vücutlarında oluşan her hormonsal değişiklikle vajinadan akıntı gelmektedir. Adet öncesinde ve yumurtlama öncesinde bazı akıntılar gelir. Yumurtlama döneminden sonra ise akıntı 1-2 gün devam eder ve gelmez.

Yumurtlama döneminin belirtileri nelerdir?

Yumurtlama dönemine yakınlaştıkça vücudunuzda bazı değişiklikler meydana gelir bunları takip etmenizle yumurtlama döneminize yaklaştığınızı bilebilirsiniz. Bu kendinizi tanımanızla alakalı olup çoğu kadında gözlemlenen belirtilerdir.

  • Yumurtlama döneminden önce gelen akıntı: Bu akıntı, önce rengi koyu ve elinizle dokunduğunuzda uzamayan bir yapıda gelir. Yumurtlama tarihi yakınlaştıkça akıntının rengi şeffaflaşır ve uzamaya başlar bu en önemli belirtidir.
  • Vücut ısınız bir derece yükselir.
  • Cinsel istek artar.

Yumurtlama dönemi değişir mi?

Yumurtlama dönemi adet düzenine göre belirlendiği için adet döngünüz değişirse yumurtlama döneminizde değişebilir. Yumurtlama döneminizi daha sağlıklı tespit etmek için eczaneden yumurtlama testi alabilirsiniz. Akıllı telefon kullanıyorsanız adet döngüsü aplikasyonları indirip aylık takibinizi yapabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?