yumurtlama döneminden sonra hamile kalınır mı
 

Yumurtlama Döneminden Sonra Hamile Kalınır mı?

Yumurtlama döneminden sonra hamile kalınır mı? sorusuna geçmeden önce yumurtlamanın ne olduğunu belirtelim. Yumurtlama (ovulasyon), kadınların yumurtalıklarında ki olgunlaşmış yumurtayı atmasıdır. Yumurtlama dönemi, hamile kalmak isteyen kadınlar için önemli bir dönemdir. Bu dönem hakkında bilmeniz gereken çok şey var.

Yumurtlama dönemi ne zaman? 

Yumurtlama dönemi, bireylere göre farklılık gösterebilir. Adet döngüsü düzenli olan kadınlara göre söyleyecek olursak, 28 günlük adet döngüsüne göre yumurtlama tarihinden 14 gün sonra adet olmanız gerekir. Dediğimiz gibi bireyden bireye değişkenlik gösterdiği için bu süreçte sizin dikkat etmeniz gereken şey düzenli adet olup olmadığınızdır.

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer?

Yumurtlama dönemi (ovulasyon), 5- 6 gün sürmektedir. Hamile kalma oranınızı yükseltmek istiyorsanız sadece yumurtlama olan gününüzü bilmeniz gerekmektedir.

Yumurtlama döneminin belirtileri nelerdir?

Yumurtlama döneminde tıpkı adet döneminizdeki gibi belirtiler görebilirsiniz. Kasıklarda ağrı, şişkinlik, rahim ağzı akıntısı, gerginlik, vücut ısınızın biraz yükselmesi, kokulara karşı hassasiyet gibi belirtiler görülür. Bu belirtileri takip ettiğiniz zaman bir sonra ki yumurtlama dönmenizi hesaplamanız daha kolay olacaktır.

Yumurtlama döneminde sık sık ilişkiye girmek önemli mi?

Yumurtlama döneminizi tespit ettikten sonra o günden 1-2 gün önce ve yumurtlama döneminizden 5-6 gün sonrasında her gün ilişkiye girmeniz hamile kalmanızın oranını yükseltir. Yumurtlama dönemi 5-6 gün sürse de önemli olan yumurtlama günü birlikte olmaktadır.Yumurtlama döneminden sonra hamile kalınabilir mi?

Yumurtalıklardan yumurta atıldığında 24 saat yaşama süresi vardır. Spermlerin ise 72 saat yani 3 gün yaşama süresi olduğu için yumurtlama dönemi dışında hamile kalınma oranı oldukça düşüktür. Mesela bir kadının yumurtlama tarihi ayın 8inde ise ayın 6sı ile 11i arası hamile olma ihtimali yüksektir. Sadece bu dönemler cinsel ilişkiye girip diğer günlerde girmemek yanlış olur.

Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamile kalınır?

Cinsel ilişkiden sonra spermler 72 saat canlı kalabildikleri için döllenme genelde 5 günde olur. 5 gün çok kısa bir süre olduğu için hamilelik belirtileri fark edilmez. İlişkiden yaklaşık 2 hafta sonra kan testi ile kesin sonuç alabilirsiniz. Adet gününüzün geciktiyse gebelik testiyle evde test yaparak da öğrenebilirsiniz. En kesin sonuç kan testidir.

 Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?