Zeytinyağlı Brüksel lahanası tarifi

Zeytinyağlı Brüksel lahanası tarifi

Havaların soğumasıyla sofralarımıza giren sebzelerin rengi, tadı, vitaminleri ve pişirme şekilleri değişmektedir. Brüksel lahanası, kış aylarında sofralarımıza misafir olmaktadır. İçerdiği vitaminlerle ve hazmı kolaylaştırmasıyla herkesin ilgisini çekmeyi başarmış bir sebzedir. A, B6 ve K vitaminleri metabolizmayı güçlendiren bir etkiye sahiptir. İçerisinde bolca folik asit bulunduran Brüksel lahanası hamileler için faydalı bir besindir. Hamileler nasıl beslenmelidir? Merak edenler buraya tıklayarak öğrenebilir. Bu kadar muhteşem bir sebzenin yemeğini merak edenler için zeytinyağlı Brüksel lahanası tarifi hazırladık. Tadına doyulmayan bir yemek olan zeytinyağlı Brüksel lahanası yapımına geçelim.

Malzemeler:

  • Yarım kilo Brüksel lahanası,
  • 2 adet havuç,
  • 1 orta boy patates,
  • 2 adet kırmızı tatlı biber,
  • 1 adet tatlı yeşilbiber,
  • 1 adet orta boy soğan,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı salça,
  • Tuz,
  •  Su.

Zeytinyağlı Brüksel lahanası tarifi: Yapımı

Bir tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı alınır ve üzerine yemeklik doğranmış soğanlar ilave edilir. Soğanlar pembeleşene kadar kavrulur. Soğanların kavrulması beklenirken biberler ve havuçlar jülyen doğranır. Kavrulmakta olan soğanların üzerine doğranmış sebzeler eklenir. Onların kavrulması devam ederken orta boy patates küp küp doğranır. Diğer sebzelerin üzerine ilave edilir.

jülyen doğranmış sebzeler

Zeytin yağında kavrulan sebzelerin üzerine bir yemek kaşığı domates salçası eklenir ve bir dakika kavrulur. Üzerine yıkanmış ve dış yapraklarından temizlenmiş Brüksel lahanaları eklenir.

Brüksel lahanası da eklendikten sonra tuz ilave edilir ve yaklaşık 10 dakika kısık ateşte sebzelerin suyunun çıkması beklenir.

10 dakika aradan sonra kaynamış su ilave ederek bütün sebzelerin pişmesi beklenir.

Brüksel lahanasının piştiğini anlamak için bir çatalla bastırılarak kontrol edilir. Brüksel lahanalarının içi yumuşamışsa yemek pişmiş demektir. Zeytinyağlı fasulye yemeğinin yapımını merak edenler buraya tıklayıp öğrenebilir.

NOT: Zeytinyağlı Brüksel lahanası yemeği yaparken lahanaların daha büyük görünmesini isterseniz pişirmeden önce lahanaların üzerine bıçakla bir artı(+) işareti yapabilirsiniz.

Brüksel lahanası kontrol edildikten sonra diğer sebzelerin kontrol edilmesi unutulmamalıdır. Yemeğin piştiğinden emin olduktan sonra servis edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Brüksel lahanası tarifi

Brüksel lahanası yemekleri ile ilgili kötü bir şöhret vardır. Brüksel lahanası haşlanırken çıkan kötü kokudan dolayı kötü bir üne sahip olmuştur. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi oldukça faydalı bir sebze olan Brüksel lahanası özellikle diyet yapanlar ve hamileler için çok yararlı bir sebzedir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?