zeytinyağlı fasulye
Zeytinyağlı Fasulye Tarifi

Zeytinyağlı Fasulye : Yaz mevsiminin vazgeçilmezi zeytinyağlı taze fasulye Türkiye’mizin her bölgesinde sevilse de ege bölgesinin göz bebeğidir diye biliriz. Derin dondurucular sayesinde zeytinyağlı taze fasulye, kış mevsiminde de sofralarımızda yerini almaktadır. Sözü daha fazla uzatmadan tarife başlayım.

MALZEMLER:

  • 1 KİLO TAZE FASULYE
  • 1 ORTA BOY SOĞAN
  • 2 BÜYÜK DOMATES
  • 1 YEMEK KAŞIĞI SALÇA
  • 2 SU BARDAĞI SICAK SU
  • YARIM SU BARDAĞI ZEYTİNYAĞI
  • TUZ
  • KARABİBER
  • BİR DİŞ SARIMSAKYAPILIŞI:

Öncelikle fasulyelerin uç kısımlarını kesiyoruz daha sonra fasulyeleri iyice yıkıyoruz. Yıkadığımız fasulyeleri bir bıçak yardımıyla ister ortadan ikiye kesebilirsiniz isterseniz hiç bıçak kullanmadan fasulyeleri ortadan kırabilirsiniz. Fasulyeler hazır olduktan sonra pişirmeye geçebiliriz.

Ben genellikle fasulyeyi düdüklü tencerede pişiriyorum daha lezzetli ve çabuk pişiyorum. İnce ince doğradığımız soğanlarımızı tencereye alıyoruz ve üzerine zeytinyağımızı ilave edip biraz kavuruyoruz. Pembeleşen soğanlarımızın üzerine salçamızı da ilave edip onunla da kavuruyoruz. Soğan ve salça iyice kavrulduktan sonra fasulyeleri de ilave edip ocağın ısısını en düşük seviyeye getiriyoruz.

PÜF: Bu aşamada su koymadan önce fasulyelerin yeşil rengi hafif solana kadar kısık ateşte kavurmak yemeğe lezzet katıyor.

Fasulyeler, istediğimiz aşamaya gelince üzerine kabuklarını soyduğumuz küp küp doğranmış domateslerimizi ilave ediyoruz. Kış mevsiminde yapıyorsanız domates sosu da kullanabilirsiniz. Daha sonra bir diş sarımsağı minik minik doğrayarak domatesle buluşmasını sağlıyoruz. Yaklaşık bir dakika kadar hepsini kavuruyoruz ve üzerine tuzunu karabiberini de ekleyerek üzerine sıcak suyunu ekliyoruz.

Ben düdüklü tencerede pişirdiğim için 15 dakikada zeytinyağlı taze fasulyem hazır olmuş oldu. Normal tencerede bu süre biraz daha uzun sürebilir. Yarım saat sanırım yeterli olacaktır. Normal tencerelerde yemeğin pişip pişmediğini kontrol etmek daha kolay olduğu için düdüklü tencere pek tercih edilmiyor. Tabi dikkat edilmediğinde düdüklü tencerenin tehlikeli olması da kullanımını azaltmaktadır. Sağlamış olduğu kolaylık ve zamandan tasarruf beni cezbettiği için çoğu yemeğimi düdüklü tencerede yapmayı seviyorum.

Yemeklerimin lezzeti önemli olduğu gibi zamanımda benim için çok önemli. Sizin içinde öyle olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden korkularınızı yenin ve zeytinyağlı fasulyenizi bu defa düdüklü tencerede pişirmeyi deneyin. Vazgeçemeyeceksiniz.

AFİYET OLSUN.

Yazar: ŞUŞUBUBütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?